Hall of Fame


HALL OF FAME 2020 HONOREES

Ashley Miller Anderson '01--owner of Athena Health and Wellness and Glamour Magazine's Woman of the Year in Kentucky.
Heather Freudenberger '02--led the Lady Crimsons to the State Softball Championship in 2000, later a successful college coach.
Thomas Ejene Hedden '64--psychotherapist and founder of Shelby County Counseling Association.
Andrew Keith Hunter '72--publisher, recording artist and songwriter, he publisher over 50 songs.
Damien Kalvar '90--track star and 3-time NCAA qualifier in the hammer throw, he held U of L record for 20 years.
George Schmitt '57--as as engineer is current director of International Programs for the Air Force Research Laboratory and a clarinetist in the Dayton (OH) Philharmonic Chorus.
Kenneth Smith '63--an award-winning architect and restoration expert in Jacksonville, FL.
Marilyn Piercy Taylor '69--Chair, Voice Department, School of Music, University of North Carolina School of the Arts, and classic soprano.
Bill Watts '51--a former proffessional baseball player and legendary coach at two Louisville High Schools.
Steve Wheeler '67--current Med School Dean for Admissions at the University of Louisville who established clinics for medical care for the homeless.


A - C


Ernie Allen, Inducted 1995, Class of 1964

David F. Archer, Inducted 2017, Class of 1953

Neal Arntson, Inducted 1996, Teacher/Coach 1921-1932

Wood E. Axton, Inducted 1998, Class of 1932

Clint Bacon, Inducted 2002, Class of 1962

Ray Baer, Inducted 1994, Class of 1924, Teacher/Coach 1932-1945

Sidney Baer, Inducted 2010, Class of 1926

James Gilbert Baker, Inducted 2013, Class of 1931

Nancy Johnson Barker, Inducted 2016, Class of 1964

Dale Barstable, Inducted 2008, Teacher/Coach 1950-1951

Mike Basrak, Inducted 2008, Teacher/Coach 1948-1954

Charlie Bentley, Inducted 2007, Teacher/Coach 1961-1963 and 1966-1969

Hank Bertelkamp, Inducted 1999, Class of 1949

Riley Best, Inducted 1999, Class of 1935

Clarence Beutel, Inducted 2010, Class of 1909, Teacher 1921-1961

Candyce Bingham, Inducted 2014, Class of 2004

Lawrence Bischof, Inducted 2018, Teacher 1920-1966

Jim Bohanon, Inducted 2010, Class of 1963

Phillip Bond, Inducted 1995, Class of 1972

Stern Bramson, Inducted 2011, Class of 1930

Kenny Braun, Inducted 2004, Class of 1944

Bennett Brigman, Inducted 2007. Class of 1901, Teacher 1907-1915

Frank "Buddy" Britt, Inducted 2001, Class of 1939 1/2

Jim Britt, Inducted 2010, Class of 1946

David Brown, Inducted 2002, Teacher 1971

Gina Brown, Inducted 2001, Class of 1981

George T. Brown, Inducted 2005, Class of 1956

Earl "Snitz" Browne, Inducted 2010, Class of 1928 1/2

Edgar "Bud" Bruner, Inducted 2005, Class of 1926

Roy Bruner, Inducted 2019, Class of 1934 1/2

Jim Bunnell, Inducted 2005, Class of 1964

Roy Burks, Inducted 1995, Class of 1949

Mark Victor Burns, Inducted 2014, Class of 1975

Keenan Burton, Inducted 2014, Class of 2003

Liz Eubank Campbell, Inducted 1999, Class of 1956

Jackie Elston Carter, Inducted 2017, Class of 1997

Nat Cartmell, Inducted 1999, Class of 1903

Steve Cesler, Inducted 2009, Class of 1974

Joe Chaddic, Inducted 2010, Class of 1957

Ernest P. Chapin, Inducted 1994, Principal 1903-1935

Butch Charmoli, Inducted 1994, Teacher/Coach/Athletic Director 1938-1972

Jerry Church, Inducted 2009, Class of 1953

Jerry Clark, Inducted 2015, Class of 1961

Kit Hansen Clarke, Inducted 2014, Class of 1962

Carolle Jones Clay,Inducted 2007, Class of 1974

James S. Coleman, Inducted 2012, Class of 1944

Jim Cooksey, Inducted 2003, Class of 1961

Tom Crawford, Inducted 2000, Class of 1949

Michael Culver, Inducted 2016, Class of 1965


D - G


Mary Lou Daniel Inducted 1995, Class of 1962

Ray Danner, Inducted 1996, Class of 1942

Eddie Davis, Inducted 2014, Class of 1956

Frank J. Davis, Inducted 2000, Teacher/Principal 1919-1948

Fred Davis, Inducted 1995, Class of 1937

George Dawson, Inducted 2006, Class of 1954

Joe Dawson, Inducted 2005, Class of 1955

Lloyd "Irish" Deddens, Inducted 2007, Class of 1927

Scott Detrick, Inducted 2015, Class of 1960

Joseph "Uncle Joe" Dickson, Inducted 2009, Class of 1895

John Doll, Inducted 1996, Class of 1925 1/2

Florence Diana Donsky, Inducted 2017, Class of 1960, Teacher 1964-1993

Gwen Doyle, Inducted 2004, Class of 1990

Art Draut, Inducted 2008, Class of 1942

Pete Dudgeon, Inducted 2000, Class of 1960

J.W Duke, Jr., Inducted 2000, Class of 1945 1/2

Tony Dunlap, Inducted 2019, Class of 1976

A.V. du Pont, Inducted 1994, Benefactor and Namesake

Bremer Ehrler, Inducted 1997, Class of 1932

Gene Everson, Inducted 2018, Class of 1959

Herbert Falkenberg, Inducted 2000, Class of 1932

William V. Faris, Inducted 2017, Class of 1968

Walter J. Fightmaster, Inducted 2012, Class of 1948 1/2

Gerald W. Fischer, Inducted 2016, Class of 1963

Rick Ford, Inducted 2011, Class of 1970

Franklin Foreman, Inducted 2004, Class of 1966

Robert Foster, Inducted 2014, Class of 1966

Clarence Frank, Inducted 1995, "Friend of Manual"

Clarence "Buz" Frank, Inducted 1968, Class of 1968

Norman "Duffy" Franklin, Inducted 2002, Class of 1953

Bill Freeman, Inducted 1996, Class of 1939

Earl Gaar, Inducted 2010, Class of 1974

Don Gambrall, Inducted 2014, Class of 1956

Russel Garth, Inducted 2000, Counslor/Asst. Principal 1945-1955

Eugene "Big Gene" Garvin, Inducted 2018, Staff 1978-2008

Gregory Geoffroy, Inducted 2002, Class of 1964

Paul Gering, Inducted 2004, Teacher/Coach 1966-1985

Sara Gettelfinger, Inducted 2006, Class of 1995

Peter J. Gianacakes, Inducted 2008, Class of 1941

Tom M. Girdler, Inducted 2002, Class of 1896

Walter Girdler, Inducted 2007, Class of 1904

Richard Gloor, Inducted 2005, Class of 1946

Gerald Glur, Inducted 2011, Class of 1959

Allen Goulder, Inducted 2004, Class of 1960, Asst. Principal 1992-1994

Ed "Corky" Grant, Inducted 2019, Class of 1963

Denise Simmons Graves, Inducted 2018, Class of 1976

Phil "Cookie" Grawemeyer, Inducted 1996, Class of 1952

Preston Gray, Inducted 1999, Class of 1982

Kate Kirwan Greer, Inducted 2019, Teacher 1974-2000

Robert Griffith, Inducted 1997, Teacher 1945-1961

Freddie Grimm, Inducted 2009, Class of 1927

Beverly McMurtry Grissom, Inducted 2003, Class of 1964

Bill Gruner, Inducted 2000, Class of 1943

Harold "Bunky" Gruner, Inducted 1996, Class of 1949 1/2


H - L


Steve Haag, Sr., Inducted 2006, Teacher 1974-1980 & 1986-1999

Wilber Hackett, Jr., Inducted 1999, Class of 1967

Carol Haddad, Inducted 2018, "Friend of Manual"

Dale Haines, Inducted 1996, Class of 1955

Doug Hamilton, Inducted 1998, Class of 1970

Stratton Hammon, Inducted 1996, Class of 1922

William "Hap" Happel, Inducted 2011, Class of 1942

Tom Harper, Inducted 2007, Teacher/Coach 1958-1965

Donald M. Heavrin, Inducted 2008, Class of 1959

Michelle Banzer Heiman, Inducted 2019, Class of 2001

Elmer Hennessey, Inducted 1998, Class of 1947

Catherine s. "Granny" Higgins, Inducted 2008, LGHS Class of 1910 Teacher LGHS/DMHS 1942-1960

Bruce Hoblitzell, Inducted 2003, Class of 1907

Corwyn Hodge, Inducted 2010, Class of 1990

Chris Hoehle, Inducted 2005, Class of 1960

Robert Holmes, Inducted 2010, Class of 1970

Ray Holton, Inducted 2006, "Friend of Manual"

Frank Howard, Inducted 2018, Class of 1963

Coleman Howlett, Inducted 2010, Class of 1962

Edgar F. "Ace" Hudkins, Inducted 2016, Teacher 1919-1964

Jim Hudson, Inducted 2007, Class og 1960

Billy Herman Hultz, Inducted 2002, Class of 1949

Joe Hutt, Inducted 1996, Class of 1940

J.G Hunt Isert, Inducted 1999, Class of 1899

Wesley A. Jackson, Inducted 2013, Class of 1989

Irvine Jeffries, Inducted 1998, Class of 1926

L. E. "Brad" Jones, Inducted 1999, Teacher 1924-1945

Harry Jones, Inducted 1994, Class of 1948 1/2

Junie Jones, Inducted 1995, Class of 1937

Larry Jones, Inducted 1994, Class of 1948 1/2

Michael L. Jones, Inducted 2018, Class of 1988

Betty Greenwell Kassulke, Inducted 2000, Class of 1960

Norman Kohlhepp, Inducted 2018, Class of 1910

Ashley Rowatt Karpinos, Inducted 2016, Class of 1999

Beverly Keepers, Inducted 1997, YPAS Principal 1989-1991, Principal 1991-2008

Ken Keller, Inducted 2002, Class of 1939

Ralph Kimmel, Inducted 1995, Teacher/Coach 1923-1961

John King, Inducted 2011, Class of 1952

Albert Dennis "Ab" Kirwan, Inducted 2004, Teacher/Coach 1932-1938

Norman J. Klein, Inducted 2013, Class of 1944

H.F.A Kleinschmidt, Inducted 1997, Principal 1892-1895

Jack T. Kline, Inducted 2006, Class of 1939

B. F. Kubaugh, Inducted 2012, Class of 1896

Bill LaFollette, Inducted 2009, Class of 1953

Herman Landau, Inducted 2010. Class of 1927

Myrle Langley, Inducted 2007, Class of 1954

Raymond "Butch" Lehr, Inducted 2015, Class of 1966

Joe Liedtke, Inducted 1999, Principal 1979-1991

Merle Likins, Inducted 2019, Class of 1961

Sherman Lewis, Inducted 1994, Class of 1960

Victor Longstreet, Inducted 1994, Class of 1928 1/2

Ronni Lundy, Inducted 2014, Class of 1967


M - R


Warren Mahan, Inducted 2005, Class of 1949

ShaRae Mansfield, Inducted 2007, Class of 1997

Bobby Marr, Inducted 2003, Class of 1959, Teacher 1963-1971

Veloris Marshall, Inducted 2016, Class of 1965

Benjamin Martin, Inducted 2010, Class of 1949

Boyd Martin, Inducted 2011, Class of 1904

Ed Martin, Inducted 2003, Class of 1938

Mitch McConnell, Inducted 1994, Class of 1960

Mike McDaniel, Inducted 2017, Class of 1964

Larry McDonald, Inducted 2009, Class of 1970

M. Wayne McDonald, Inducted 2013, Class of 1962

Morgan McGarvey, Inducted 2017, Class of 1998

Sam McMeekin, Inducted 2007, Class of 1906

Pat McNeil, Inducted 2001, Class of 1945

Paul McPherson, Inducted 1998, Class of 1960

John Meihaus, Inducted 1997, Class of 1941, Teacher/Coach 1974-1982

Leland Melear, Inducted 2001, Class of 1959

Mike Mitchell, Inducted 2019, Class of 1970

Dennis Steve Milam, Inducted 2012, Class of 1968

W. Scott Miller, Inducted 2004, Class of 1945

Anita Stith Moore, Inducted 2015, Class of 1968

Maureen Morehead, Inducted 2006, Teacher 1998-2010

Lester Morrison, Inducted 2004, "Friend of Manual"

James R. Mosby, Jr., Inducted 2016, Class of 1965

Mick Motley, Inducted 2019, Teacher/Coach 1989-

William Munro, Inducted 2015, Class of 1945

William R. Napier, Inducted 2012, 2012, Class of 1959

Joe Nichols, Inducted 2014, Teacher/Coach 1998-2010

John Jacob Niles, Inducted 1998, Class of 1909

Jason Noble, Inducted 2011, Class of 1989

Donnie Noel, Inducted 2003, Class of 1945 1/2

Linda Owen, Inducted 2011, Class of 1959

Sharon Parker, Inducted 2018, Class of 1979

Latasha Peterson, Inducted 2015, Class of 1994

Pat Payne, Inducted 2011, Teacher/Coach 1944-1964

Jerome Perry, Inducted 2003, Class of 1967

Walt Perry, Inducted 1997, Class of 1963

Louis "Buddy" Pfaadt, Inducted 2000, Teacher/Coach 1975-1983

Al Pfeffer, Inducted 2001, Class of 1951, Teacher/Coach 1964-1972

Gwynne Tuell Potts, Inducted 2008, Class of 1966

Michael L. Power, Inducted 2012, Class of 1961

Shirley Burns Powers, Inducted 1996, Class of 1959

Travis Prentice, Inducted 2012, Class of 1995

Jim Proffitt, Inducted 2001, Class of 1950

Arthur Raderer, Inducted 2016, Class of 1935

Richard Raderer, Inducted 2015, Class of 1941

Pee Wee Reese, Inducted 1994, Class of 1935 1/2

Cleves Richardson, Inducted 2009, Class of 1909

Don Ridge, Inducted 2015, Class of 1942 1/2

John Ridge, Inducted 2006, Class of 1932

Arthur J. Ries, Inducted 1994, Class of 1926 1/2, Teacher/Counselor/Asst. Principal/Principal 1938-1971

Adam Robinson, Inducted 2009, Class of 1968

Dennis Robinson, Inducted 2017, Teacher/Counslor 1992-

Malcom Roessler, Inducted 2018, Class of 1953

Paul F. Roye, Inducted 2008, Class of 1971

Robert Royer, Inducted 2003, Class of 1945 1/2

Earl Ruby, Inducted 1994, class of 1923


S - V


Jack Sagabiel, Inducted 2007, Class of 1950 1/2

Greg Sample, Inducted 2009, Class of 1994

Harvey Sanders, Inducted 1995, "Friend of Manual"

George Sauer, Inducted 1996, Principal 1971-1979

Hugo L. Schaefer, Jr., Inducted 2012, Class of 1934

Nicole Scherzinger, Inducted 2007, Class of 1996

Martin F. Schmidt, Inducted 2005, Class of 1909

Martin L. Schmidt, Inducted 1997, Class of 1936

Kenny Schmied, Inducted 2008, Class of 1927 1/2

Joseph Scholtz, Inducted 2001, Class of 1908

Bill Schooley, Inducted 2002, Class of 1945 1/2

Ferd Schupp, Inducted 2011, "Friend of Manual"

Attic Scott, Inducted 2019, Class of 1990

George Sengel, Inducted 1998, Class of 1940

Rudy Sengel, Inducted 2006, Class of 1939

Nancy Niles Sexton, Inducted 1998, Class of 1952

Ray Shelton, Inducted 2014, Class of 1945 1/2

Rubin Sher, Inducted 2010, Teacher 1950-1957

Clarence Sidebottom, Inducted 2004, "Friend of Manual"

Ronnie Siers, Inducted 2002, Class of 1959

Neal Skeeters, Inducted 1997, Class of 1952, Teacher 1959-1964

Donald G."Dean" Smith, Inducted 2010. Teacher 1920-1964

LaVelle Smith, Inducted 2006, Class of 1983

Marlyn Yaden Smith, Inducted 2001, Class of 1954

Gene Snyder, Inducted 1887, Class of 1945 1/2

Jack Speier, Inducted 2003, Class of 1949

Ramona Boone Stenzhorn, Inducted 2000, Class of 1960

Joseph Stopher, Inducted 2003, Class of 1932 1/2

Edwin F. Struss, Inducted 2008, Class of 1926, Teacher 1958-1974

James W. Susemichel, Inducted 2008, Class of 1949

John M. Sweeney, Inducted 2018, Class of 1960

Hal Taylor, Inducted 2002, Class of 1942 1/2

Michael Ray Taylor, Inducted 2012, "Friend of Manual"

Morris "Moe" Thacker, Inducted 1998, Class of 1952

Priscilla Patrick Taylor, Inducted 2019, Class of 1965

Shirley Jones Topmiller, Inducted 2009, Class of 1954

Berenice Morledge Townsend, Inducted 2002, LGHS Class of 1943

Bill Trollinger, Inducted 1998, Class of 1949

Regina Troupe, Inducted 2016, Class of 1983

Whitney Boyles Trowbridge, Inducted 2007, Class of 1996

Eddie Tyree, Inducted 2011, Class of 1954

Lou Vassie, Inducted 1997, Class of 1954


W - Z


Morton Walker, Inducted 1995, Teacher 1937-1946

Lowry R. Watkins, Sr., Inducted 2004, Class of 1914 1/2

Don Wedding, Inducted 2019, Class of 1952

John Welsh, Inducted 2019, Class of 1972

Chris West, Inducted 2000, Class of 1982

Richard T. West, Inducted 2013, Class of 1934

Beverly Atwell Wheatley, Inducted 2011, Class of 1957

David Wheeler, Inducted 2015, Class of 1964

Preston "Press" Whelan, Inducted 2013, Teacher/Coach 1961-1962

Don Whitehouse, Inducted 1999, Class of 1951

Ben Williams, Inducted 2004, Class of 1949

Eustace Williams, Inducted 2010, "Friend of Manual"

Samantha Williams, Inducted 2008, Class of 1991

Willa Fae Williams, Inducted 2012, Class of 1953

Danny Woo, Inducted 2002, Class of 1971

Larry Wooldridge, Inducted 2014, Teacher/Athletic Director/Asst. Principal/Principal 2002-2013

David Wright, Inducted 2017, Class of 1981

James R. Wright, Inducted 2013, Class of 1950

John A. Wright, Inducted 2013, Class of 1962

Steve Wright, Inducted 2001, Class of 1960

E. Wayne Young, Inducted 2013, Class of 1961



Hall of Fame Criteria


Those selected to join the duPont Manual High School Hall of Fame must have met one or more of the following criteria:
*Demonstrated outstanding success in academics, athletics, or leadership while enrolled at duPont Manual.
*Demonstrated a recognizable degree of proficiency in these areas after graduation from duPont Manual.
*Made an outstanding contribution to the students and staff of duPont Manual as a teacher, coach, administrator, or supportative member of the community.
*Must be out of high school a minimum of 10 years.
*May be either living or dead

INSTRUCTIONS FOR NOMINATION:
*Any alumni or friend of duPont Manual may submit the names of nominees.
*An official nomination form must be completed for each nominee. Additional information may also be submitted.
*The selection committee will meet in October.

Contact the Alumni Office for official nomination form.
**PLEASE NOTE: Nomination forms will not be accepted by email. They must be mailed or hand delivered to Alumni Office.**

Once the nomination form is received, all actions necessary to the selection process will remain confidential. All information submitted will be retained by the Alumni Office. Newspaper clippings, magazine articles and other supportive materials would be helpful to the selection committee.